Události / Akce / Soutěž ,, O nejhezčí dýně ,,31.10.2023 - 30.10.2023

Halloween, který je původem irským lidovým svátkem, letos připadl na úterý 31. října. Tento svátek je velmi oblíbený v anglosaských zemích, tedy v Americe, Kanadě i Velké Británii, čím dál tím větší oblibě se však Halloween a s ním spojené vydlabané dýně těší i u nás.

Proto jsme uspořádali soutěž o nejzajímavěji vyřezané dýně. Soutěže se zúčastnilo dvanáct žáků z 6. - 9. třídy a jejich výtvory byly opravdu krásné. Proběhlo hlasování    a zde jsou výsledky:

1. Vláďa Nerad                                                                                                                 2. Kristýna Červenková                                                                                                   3. Adéla Přibylová

Gratulujeme a děkujeme i ostatním soutěžícím, kterými byli : Jana Chlumecká, Laura Fenclová, Markéta Vránová, Anička Pechmanová, Fanda Chlumecký, Alice Neradová, Anička Helebrantová, Naty Juklíčková, Tereza Radová.

V galerii si můžete dýně prohlédnout - jsou opravdu krásné !

A víte, proč se dýně na Halloween vyřezávají? Tento zvyk vznikl díky legendě o irském opilci Jackovi, proto se jim také někdy říká Jackovy lucerny. Podle legendy se Jackovi podařilo přelstít samotného ďábla. Jak? Když si ďábel přišel pro jeho duši, Jack ho přiměl vylézt na strom pro jablko. Ve chvíli, kdy byl ďábel na stromě, Jack vyřezal do kmene stromu kříž a pekelník nemohl slézt. Jack mu umožnil slézt jen pod podmínkou, že už pro něj nikdy nepřijde. Když Jack zemřel, nemohl do pekla, ale nechtěli ho ani v nebi. Jack proto od ďábla dostal žhavou hroudu uhlí, které ho měla při jeho věčném putování doprovázet. Jack hroudu vložil do vydlabané řepy. Lidé dávají vydlabané dýně na okna a na římsy, protože věří, že si pro ně Jack přijde a ochrání je před vším zlým, dokonce i před ďáblem.

Jana Panošková